Reklama
  • Czwartek, 23 lutego (15:00)

    Księżna Charlene i księżniczka Karolina. Koniec rywalizacji?

Karolina przez lata wierzyła, że obejmie tron Monako.

Obchody Narodowego Święta Monako. Książę Albert i jego żona wraz z dziećmi pokazują się na balkonie pałacu. Tuż obok księżnej Charlene staje jej szwagierka księżniczka Karolina z wnuczką Indią na rękach. Obie panie wymieniają życzliwe spojrzenia i uśmiechy. Czyżby topór wojenny został zakopany?

Nieślubne dzieci nie mogą objąć tronu

Karolina jest starszą siostrą księcia Alberta i najstarszym dzieckiem nieżyjących Grace Kelly i księcia Rainiera. Przez rok i dwa miesiące swojego życia była następczynią monakijskiego tronu. Po narodzinach Alberta, który jako potomek linii męskiej ma pierwszeństwo przed siostrą, zajęła drugie miejsce. Kiedy w 2005 roku jej ojciec książę Rainier zmarł, a książę Albert przejął władzę w państwie, Karolina znów została następczynią tronu.

Reklama

Nie zmieniły tego wieści o nieślubnych dzieciach nowego władcy, nawet po tym, jak Albert uznał je i dał im nazwisko. Tylko dzieci z małżeńskiego związku mają bowiem w Monako prawo do sukcesji. Karolina, która w tym czasie miała już trójkę dzieci, po cichu wierzyła, że jej zbliżający się do pięćdziesiątki brat, słynący z zamiłowania do hulaszczego życia, nie zdecyduje się na ślub, a tym samym nie zapewni państwu prawowitego potomka. Gdyby tak się stało, po jego śmierci to Karolina lub jej dzieci, przejęłyby władzę w państwie. I niewiele brakowało, a jej marzenia by się spełniły…

W 2000 roku książę poznał Charlene Wittstock, która była wymarzoną kandydatką na żonę, ale przez kilka kolejnych lat zdawał się tego nie zauważać. Dopiero rok po objęciu tronu, w 2006 roku, pokazał się z nią publicznie po raz pierwszy, a na zaręczyny Charlene musiała czekać kolejne 4 lata. W tym czasie Albert, ku radości jego starszej siostry, wciąż wiódł kawalerskie życie i nie stronił od romansów. Karolina miała nadzieję, że narzeczona jej brata w końcu zmęczy się oczekiwaniem na decyzję księcia. Zrobiła też wszystko, by Charlene czuła się w Monako, gdzie miała wynajęty apartament w mieście, samotna i niechciana.

Jedynymi osobami, z którymi kandydatka na żonę władcy się wówczas spotykała, byli Albert i jego młodsza siostra Stefania. W przeciwieństwie do Karoliny, księżniczka Stefania nigdy nie miała żadnych aspiracji do monakijskiego tronu, a poza tym bardzo polubiła Charlene. Z powodu intryg i plotek Charlene jeszcze na dzień przed ślubem myślała o zerwaniu zaręczyn, lecz ostatecznie 1 lipca 2011 roku, w wieku 33 lat, poślubiła 53-letniego władcę Monako.

Narodziny bliźniąt zakończyły wyścig

Mimo ślubu, Karolina wciąż wierzyła, że nieszczęśliwe, jak sądziła, małżeństwo brata pozostanie bezdzietne i wciąż łudziła się, że po śmierci Alberta tron przypadnie jej lub jej dzieciom. Jeszcze 4 lata temu, podczas państwowych uroczystości, obrzucała Charlene wzgardliwym spojrzeniem.

Narodziny bliźniąt władcy Monako i jego żony, które miały miejsce 10 grudnia 2014 roku, ostatecznie pogrzebały nadzieje księżniczki. Następcą tronu został syn Jakub, a drugą w kolejce jego siostra Gabriela. Na niedawnych uroczystościach w Monako dało się zauważyć, że niechętna dotychczas w stosunku do bratowej Karolina uśmiecha się w do niej. Najwyraźniej zrozumiała, że dalsza rywalizacja nie ma już sensu.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Są ulubieńcami całego Monako. Nic dziwnego, poddani władcy małego księstwa długo czekali na następcę Alberta. Opłaciło się. Na świat przyszła od razu dwójka. Pierwszy urodził się książę Jacques... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.