Reklama
  • Czwartek, 23 lutego (15:00)

    Księżna Charlene i księżniczka Karolina. Koniec rywalizacji?

Karolina przez lata wierzyła, że obejmie tron Monako.

Obchody Narodowego Święta Monako. Książę Albert i jego żona wraz z dziećmi pokazują się na balkonie pałacu. Tuż obok księżnej Charlene staje jej szwagierka księżniczka Karolina z wnuczką Indią na rękach. Obie panie wymieniają życzliwe spojrzenia i uśmiechy. Czyżby topór wojenny został zakopany?

Nieślubne dzieci nie mogą objąć tronu

Karolina jest starszą siostrą księcia Alberta i najstarszym dzieckiem nieżyjących Grace Kelly i księcia Rainiera. Przez rok i dwa miesiące swojego życia była następczynią monakijskiego tronu. Po narodzinach Alberta, który jako potomek linii męskiej ma pierwszeństwo przed siostrą, zajęła drugie miejsce. Kiedy w 2005 roku jej ojciec książę Rainier zmarł, a książę Albert przejął władzę w państwie, Karolina znów została następczynią tronu.

Reklama

Nie zmieniły tego wieści o nieślubnych dzieciach nowego władcy, nawet po tym, jak Albert uznał je i dał im nazwisko. Tylko dzieci z małżeńskiego związku mają bowiem w Monako prawo do sukcesji. Karolina, która w tym czasie miała już trójkę dzieci, po cichu wierzyła, że jej zbliżający się do pięćdziesiątki brat, słynący z zamiłowania do hulaszczego życia, nie zdecyduje się na ślub, a tym samym nie zapewni państwu prawowitego potomka. Gdyby tak się stało, po jego śmierci to Karolina lub jej dzieci, przejęłyby władzę w państwie. I niewiele brakowało, a jej marzenia by się spełniły…

W 2000 roku książę poznał Charlene Wittstock, która była wymarzoną kandydatką na żonę, ale przez kilka kolejnych lat zdawał się tego nie zauważać. Dopiero rok po objęciu tronu, w 2006 roku, pokazał się z nią publicznie po raz pierwszy, a na zaręczyny Charlene musiała czekać kolejne 4 lata. W tym czasie Albert, ku radości jego starszej siostry, wciąż wiódł kawalerskie życie i nie stronił od romansów. Karolina miała nadzieję, że narzeczona jej brata w końcu zmęczy się oczekiwaniem na decyzję księcia. Zrobiła też wszystko, by Charlene czuła się w Monako, gdzie miała wynajęty apartament w mieście, samotna i niechciana.

Jedynymi osobami, z którymi kandydatka na żonę władcy się wówczas spotykała, byli Albert i jego młodsza siostra Stefania. W przeciwieństwie do Karoliny, księżniczka Stefania nigdy nie miała żadnych aspiracji do monakijskiego tronu, a poza tym bardzo polubiła Charlene. Z powodu intryg i plotek Charlene jeszcze na dzień przed ślubem myślała o zerwaniu zaręczyn, lecz ostatecznie 1 lipca 2011 roku, w wieku 33 lat, poślubiła 53-letniego władcę Monako.

Narodziny bliźniąt zakończyły wyścig

Mimo ślubu, Karolina wciąż wierzyła, że nieszczęśliwe, jak sądziła, małżeństwo brata pozostanie bezdzietne i wciąż łudziła się, że po śmierci Alberta tron przypadnie jej lub jej dzieciom. Jeszcze 4 lata temu, podczas państwowych uroczystości, obrzucała Charlene wzgardliwym spojrzeniem.

Narodziny bliźniąt władcy Monako i jego żony, które miały miejsce 10 grudnia 2014 roku, ostatecznie pogrzebały nadzieje księżniczki. Następcą tronu został syn Jakub, a drugą w kolejce jego siostra Gabriela. Na niedawnych uroczystościach w Monako dało się zauważyć, że niechętna dotychczas w stosunku do bratowej Karolina uśmiecha się w do niej. Najwyraźniej zrozumiała, że dalsza rywalizacja nie ma już sensu.

Życie na gorąco

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.