Reklama
  • Czwartek, 25 kwietnia 2013 (11:55)

    Królowa Holandii abdykuje. Pierwszy król od 123 lat!

W swoje 75. urodziny poinformowała poddanych, że nadszedł czas, by odpowiedzialność za kraj przekazać w ręce młodego pokolenia.

Koronę po Beatrix założy jej pierworodny syn Willem-Alexander. Abdykacja w holenderskiej rodzinie królewskiej to nic osobliwego. Tronu zrzekła się Wilhelmina, babka Beatrix, oraz jej matka Juliana.

Kochana przez naród

Beatrix Wilhelmina Armgard Oranje-Nassau została królową 30 kwietnia 1980 roku, w dniu urodzin swojej matki. Jest osobą wykształconą. Studiowała socjologię, prawo i historię. Ma tytuł doktora.

Reklama

W 1966 roku poślubiła niemieckiego arystokratę – Clausa von Amsberga. Wywołało to burzę, bo mówiło się, że Claus należał do Hitlerjugend. Potem jednak stał się on bardzo lubianym członkiem rodziny królewskiej. Zmarł w 2002 roku w wieku 76 lat.

Holendrzy są pełni uznania dla swojej monarchini. – Ciężko pracowała. Zwykli ludzie idą na emeryturę w wieku 66 lat, a ona ma już 75 – mówią.

Zasłużył na koronę

Willem-Alexander ma 45 lat. Będzie pierwszym mężczyzną na holenderskim tronie od 1890 roku, czyli od śmierci Wihelma III. Książę studiował historię. Nauczyciele mówili o nim, że jest inteligentny, choć nie zalicza się do intelektualistów.

Bardziej od nauki interesowało go wesołe życie studenckie. Rozrywkowego i rubasznego nazywano księciem piwa. Skończył jednak studia, wstąpił do armii i zdobył licencję pilota. Nie stronił od romansów. Ale dopiero Argentynka Maxima Zorreguieta, absolwentka ekonomii, zawładnęła jego sercem.

Pobrali się w 2002 roku, mają trzy córki. Jego matka uważa, że jest już gotowy do przejęcia po niej korony. Ostatnio książę prezentował się jako odpowiedzialny następca tronu, dobry mąż i ojciec.

Holendrzy wierzą, że ich nie zawiedzie. A po nim znowu na tronie zasiądzie królowa. Będzie nią Amalia, najstarsza córka Willema, która ma obecnie 9 lat.

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Różne mają zdanie na temat monarchii, ale bardzo szanują swoją królową. Nic więc dziwnego, że gdy przez kilka tygodni nie pojawiała się publicznie, Brytyjczycy byli bardzo zaniepokojeni. Martwiono... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.