Reklama
  • Czwartek, 25 kwietnia 2013 (11:55)

    Królowa Holandii abdykuje. Pierwszy król od 123 lat!

W swoje 75. urodziny poinformowała poddanych, że nadszedł czas, by odpowiedzialność za kraj przekazać w ręce młodego pokolenia.

Koronę po Beatrix założy jej pierworodny syn Willem-Alexander. Abdykacja w holenderskiej rodzinie królewskiej to nic osobliwego. Tronu zrzekła się Wilhelmina, babka Beatrix, oraz jej matka Juliana.

Kochana przez naród

Beatrix Wilhelmina Armgard Oranje-Nassau została królową 30 kwietnia 1980 roku, w dniu urodzin swojej matki. Jest osobą wykształconą. Studiowała socjologię, prawo i historię. Ma tytuł doktora.

Reklama

W 1966 roku poślubiła niemieckiego arystokratę – Clausa von Amsberga. Wywołało to burzę, bo mówiło się, że Claus należał do Hitlerjugend. Potem jednak stał się on bardzo lubianym członkiem rodziny królewskiej. Zmarł w 2002 roku w wieku 76 lat.

Holendrzy są pełni uznania dla swojej monarchini. – Ciężko pracowała. Zwykli ludzie idą na emeryturę w wieku 66 lat, a ona ma już 75 – mówią.

Zasłużył na koronę

Willem-Alexander ma 45 lat. Będzie pierwszym mężczyzną na holenderskim tronie od 1890 roku, czyli od śmierci Wihelma III. Książę studiował historię. Nauczyciele mówili o nim, że jest inteligentny, choć nie zalicza się do intelektualistów.

Bardziej od nauki interesowało go wesołe życie studenckie. Rozrywkowego i rubasznego nazywano księciem piwa. Skończył jednak studia, wstąpił do armii i zdobył licencję pilota. Nie stronił od romansów. Ale dopiero Argentynka Maxima Zorreguieta, absolwentka ekonomii, zawładnęła jego sercem.

Pobrali się w 2002 roku, mają trzy córki. Jego matka uważa, że jest już gotowy do przejęcia po niej korony. Ostatnio książę prezentował się jako odpowiedzialny następca tronu, dobry mąż i ojciec.

Holendrzy wierzą, że ich nie zawiedzie. A po nim znowu na tronie zasiądzie królowa. Będzie nią Amalia, najstarsza córka Willema, która ma obecnie 9 lat.

Tele Tydzień

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.