Reklama
  • Czwartek, 15 października 2015 (13:00)

    Królowa Elżbieta II. Nikt tak długo nie panował

To nastąpiło w środę 9 września o 17.30. Nie da się ustalić co do minuty, o tej godzinie 6 lutego 1952 roku komunikat o śmierci Jerzego VI, ojca Elżbiety, podał Pałac Buckingham. Elżbieta była wtedy w Kenii. Wyjechała jako księżniczka, wróciła do Londynu jako królowa, choć koronowano ją dopiero półtora roku później, 2 czerwca 1953. Koronacja Elżbiety II odbyła się 2 czerwca 1953 roku, półtora roku po śmierci ojca

Reklama

To była pierwsza taka uroczystość transmitowana na cały świat (w Polsce można było słuchać jedynie relacji Radia Wolna Europa). 9 września minęły 63 lata i 216 dni od wstąpienia Elżbiety II na tron w lutym 1952 roku. Tak długo trwało panowanie jej prababki, królowej Wiktorii, dotąd rekordzistki w dziejach Wielkiej Brytanii. Odtąd rekord należy do Elżbiety II.

Dłużej od Elżbiety panuje władca Tajlandii Bhumibol Adulayadej (od 66 lat). Ludwik XIV był królem Francji przez 72 lata i 110 dni (1643-1715).

Ten dzień, środa 9 września, nie wyróżniał się niczym szczególnym. Elżbieta II przebywała w szkockim zamku Balmoral. Monarsze obowiązki, jakie miała wpisane w kalendarzu, wypełniła jak zawsze z godnością i zaangażowaniem. Choć z pewnym opóźnienim, spowodowanym przez mgłę.

Z mężem księciem Filipem i premier Szkocji Nicolą Sturgeon uczestniczyła w otwarciu linii kolejowej zakończonej na stacji Tweedbank. Cała trójka przyjechała pociągiem.

Zwyczajny dzień pracy królowej

W przemówieniu królowej wyjątkowo znalazł się akcent osobisty. – Wiele osób przywiązało wagę do dzisiejszego wydarzenia, chociaż jest to coś, do czego nigdy nie dążyłam. Nieuchronnie długie życie może napotkać wiele kamieni milowych i moje nie jest wyjątkiem. Dlatego dziękuję Wam wszystkim za wzruszające wiadomości oraz waszą życzliwość – powiedziała. Królowa miała na sobie błękitny płaszcz od Karla Ludwiga, takiegoż koloru kapelusz od Angeli Kelly oraz broszkę należącą do brababki Wiktorii, którą dostała od matki.

Sondaż tego dnia podany przez media wskazuje, że 68 procent Brytyjczyków uważa monarchię za „wartościową instytucję”. Jedynym odstępstwem od normy był obiad w rodzinnym gronie. Większe uroczystości przewidziane są na kwiecień przyszłego roku, kiedy królowa będzie obchodziła 90. urodziny. Brytyjczycy nie wątpią, że monarchini doczeka ich w dobrej kondycji. W obiedzie w zamku Balmoral poza księciem Filipem wziął udział wnuk Elżbiety William z żoną Kate oraz dziećmi, George'em i Charlotte. Nieobecny był książę Karol.

Jednak w brytyjskiej monarchii wszystkie sprawy toczą się swoim torem, a spekulacje na temat zmian w kolejności dziedziczenia na korzyść Williama nie są oparte na faktach. Książę Karol tego dnia miał po prostu inne zobowiązania. Nie zmienia to faktu, że Karol, który w listopadzie skończy 67 lat, jest prawdopodobnie najdłużej czekającym następcą tronu w dziejach Wielkiej Brytanii.

Beatlesi, Marilyn Monroe i papieże

Młodszy syn królowej, Andrzej książę Yorku, w wywiadzie dla BBC na pytanie, co sprawiło, że Elżbieta II sprawuje swój urząd z sukcesem tak długo i cieszy się szacunkiem, odpowiedział krótko: – Jej stałość. Rzeczywiście. Elżbieta II jest niemal „od zawsze”.

David Cameron jest jej 12 premierem (pierwszym był Winston Churchill). Spotkała się z Beatlesami, Marilyn Monroe i papieżami Janem XXIII, świętym Janem Pawłem II (dwukrotnie), z Benedyktem XVI (podczas jego wizyty w Wielkiej Brytanii) oraz Franciszkiem.

TP

Królowa Wiktoria, matka królów

Wiktoria zasiadała na tronie przez 63 lata i 216 dni (1837-1901). Gdyby mogła używać nazwiska (monarchowie nie noszą nazwisk), brzmiałoby ono von Wettin z domu Hanower. Jej wnuk Jerzy V w 1917 roku zmienił je na Windsor.

Krewni i potomkowie Wiktorii zasiadali na tronach Grecji, Jugosławii, Rosji, Rumunii i Niemiec, a obecnie panują w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Belgii, Danii i Hiszpanii.

Życie na gorąco

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.