Reklama
  • Piątek, 5 sierpnia 2016 (13:00)

    Królowa Elżbieta II. Huczne 90. urodziny

Wielka Brytania z wielką pompą świętuje 90. urodziny najdłużej panującej królowej. Choć faktyczna data urodzin Elżbiety II minęła już półtora miesiąca temu (21 kwietnia; monarchini spędziła ten dzień w zamku Windsor, 35 kilometrów od Londynu), to oficjalne uroczystości zaplanowano dopiero na połowę czerwca.

Kamila i Kate w tym samym kolorze

Świętowanie rozpoczęło się nabożeństwem w Katedrze św. Pawła, na które zjechała się cała rodzina królewska. Elżbieta II na ten dzień wybrała kostium w swoim ulubionym żółtym kolorze, zaś żona następcy tronu księżna Kamila i żona Williama księżna Kate najwyraźniej nie skonsultowały ze sobą kreacji, gdyż obie wybrały ten sam odcień błękitu.

Reklama

Gdy odkryły wpadkę, trzymały się na tyle daleko od siebie, by nie udało się zrobić im wspólnego zdjęcia. Następnego dnia, już w intensywnej zieleni, królowa wraz z mężem kawalkadą powozów konnych przejechała ulicami miasta wśród wiwatów londyńczyków. Później cała rodzina królewska pokazała się na balkonie pałacu Buckingham, by pozdrowić poddanych i zrobić sobie jubileuszowe zdjęcie. Choć główną bohaterką była Elżbieta II, to oczy wszystkich zwrócone były na najmłodszą uczestniczkę wystąpienia, prawnuczkę królowej, księżniczkę Charlotte. Dla rocznej córki Williama i Kate był to debiut na słynnym balkonie. Nieco wylękniona wtulała się w mamę.

Za to jak ryba w wodzie czuł się w blasku fleszy jej starszy brat, blisko 3-letni książę George. Zupełnie nieskrępowany podniosłą chwilą wołał, żywo gestykulując. Księżna Kate musiała delikatnie go uspokoić, kładąc mu dłoń na głowie. W tej pozycji uchwycono ich na pamiątkowych fotografiach.

Marzy o kolejnym prawnuku

W cieniu swojej żony cichy jubileusz obchodził w tych dniach książę Filip, który 10 czerwca skończył 95 lat. Królewska para jest w świetnej kondycji, więc Elżbieta II ma nadzieję, że doczeka setnych urodzin nie tylko męża, ale także swoich.

Jednak najważniejsze urodzinowe życzenia królowej nie dotyczą jej samej. Marzy o trzecim prawnuku, którym obdarzyliby ją William i Kate. I wierzy, że Harry wreszcie się ustatkuje.

Życie na gorąco

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.