Reklama
  • Piątek, 29 kwietnia 2016 (13:05)

    Jak wygląda życie królowej Elżbiety II

Brytyjska monarchini skończyła 90 lat. Z tej okazji zdradzamy nieznane dotąd fakty z jej życia. Uwierzysz, że bywa zgrywuską i sama siebie nazywa „świnką Piggy”?

Reklama

Każdego ranka budzi ją dźwięk dud. Królowa Elżbieta II (90) ma własnego dudziarza, który służy jej za osobisty budzik. Po porannej toalecie spotyka się na śniadaniu z mężem, księciem Filipem. Od lat 50. mają osobne sypialnie.

Po posiłku królowa wraz ze swoim sekretarzem odpowiada na listy (podczas swojego panowania otrzymała ich już ponad 3 miliony). Potem zajmuje się sprawami administracyjnymi.

Monarchini Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest również głową 15 innych państw, m.in: Australii, Bahamów, Gibraltaru, Barbadosu, Kanady, Jamajki i Nowej Zelandii. Aby odbywać zagraniczne wojaże, nie potrzebuje paszportu.

Jako jedyna osoba w Wielkiej Brytanii nie musi też mieć prawa jazdy, by prowadzić auto. Jednak wiedzą na temat samochodów mogłaby zaskoczyć niejednego mechanika. Podczas II wojny światowej Elżbieta przeszła bowiem gruntowne szkolenie w Pomocniczej Służbie Terytorialnej, gdzie nauczyła się prowadzić i naprawiać ciężarówki.

Do królowej należą wszystkie wieloryby i delfiny żyjące w odległości trzech mil od wybrzeża Wielkiej Brytanii

Ale bardziej niż morskie stworzenia Elżbieta II kocha konie. Jej inna wielka pasja to fotografia. 90-letnia monarchini przy każdej okazji pstryka fotki swoim bliskim.

Wielu zaskoczy, że królowa słynie z poczucia humoru. Potrafi nawet śmiać się z samej siebie! Do historii przeszedł żart, który wypowiedziała po ślubie księcia Karola i księżnej Diany. Patrząc na swoje zdjęcia z ceremonii, stwierdziła, że zrobiła minę jak świnka Piggy.

Jakiś czas później otrzymała od pracowników kartkę urodzinową z wizerunkiem świnki, która ponoć rozbawiła ją do łez. Nie gniewała się też, gdy wnuczkowie nazywali ją „babcią Piggy”. Królowa mawia, że latami śmiała się z dowcipów swojego męża, księcia Filipa, aż w końcu to ona została lepszym żartownisiem.

Najszczęśliwszy okres w życiu przeżyła tuż po ślubie z księciem Filipem. Zamieszkali wówczas na Malcie, gdzie Elżbieta wiodła życie zwyczajnej żony i przyjaźniła się z innymi małżonkami marynarzy. Sielanka skończyła się, gdy stan zdrowia jej ojca się pogorszył i Elżbieta objęła tron. Zasiada na nim nieprzerwanie od 63 lat.

W czasie swojego panowania przeżyła 12 prezydentów USA i aż sześciu papieży.

Od 12 do 15 maja z okazji jej 90. urodzin na zamku odbędzie się cykl uroczystości. Przybędzie ponad 1200 gości. Puby w całej Anglii będę czynne o dwie godziny dłużej niż zwykle. A podczas głównej uroczystości w 90 minut zostanie przedstawione całe barwne życie królowej.

Ciekawostki

Filipa Mountbattena poznała, gdy miała 13 lat. Kilka lat później zakochali się w sobie do szaleństwa. Mimo że jej rodzice nie byli zachwyceni zięciem, wyszła za niego w 1947 roku. Dostali 2583 prezenty ślubne.

Elżbieta II lubi dzieci. Ma aż 30 chrześniaków! Na zdjęciu z wnukiem księciem Williamem i prawnukiem księciem Jerzym, dla którego ponoć straciła głowę.

O jej trudnych relacjach z księżną Dianą rozpisywały się media na całym świecie. Gdy po śmierci Lady Di królowa nie ogłosiła żałoby narodowej, straciła sympatię wielu poddanych.

W 1945 roku wstąpiła do kobiecej służby wojskowej. Jeździ konno, a konie z jej stadniny do niedawna wygrywały najważniejsze angielskie gonitwy.

Przyszła na świat 21 kwietnia 1926 roku w wyniku cesarskiego cięcia. Ważyła 3,5 kilograma.

Kocha psy i osobiście je tresuje. Aktualnie ma 25. Wśród nich pięć ulubionych spanieli: Bisto, Oxo, Flasha, Spicka i Spana.

Mówi się, że Elżbieta II miała anielską cierpliwość do królowej matki, która potrafiła spóźnić się na ważną uroczystość, bo oglądała wyścigi konne, i do swojej siostry Małgorzaty, która dla zabawy wrzucała do fontanny jej ukochane pieski.

Na tronie zasiadła w wieku 26 lat. Aby dobrze wypaść przed kamerą, pomalowała usta na niebiesko – na monochroma- tycznym ekranie telewizora wyglądały na czerwone.

Show
Więcej na temat:Życie | Życie | życia | Wielka Brytania | elżbieta | Kocha

Zobacz również

  • Różne mają zdanie na temat monarchii, ale bardzo szanują swoją królową. Nic więc dziwnego, że gdy przez kilka tygodni nie pojawiała się publicznie, Brytyjczycy byli bardzo zaniepokojeni. Martwiono... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.