Reklama
  • Wtorek, 31 maja 2016 (13:05)

    Jak wygląda dzień z życia Elżbiety II

Miała niespełna 26 lat, gdy zasiadła na tronie. Jest najdłużej panującym monarchą w historii brytyjskiej korony. Za kilka dni, 21 kwietnia, Elżbieta II kończy 90 lat!

Od 8 rano do północy

Reklama

Każdy dzień królowej, przewrotnie, jest równie przewidywalny, jak wypełniony nowymi doświadczeniami. W trakcie swojego panowania odbyła przeszło 260 oficjalnych podróży, odwiedziła 129 krajów, stawiła się na niezliczonych spotkaniach i imprezach. Poznała setki tysięcy osób.

Niemal każdy dzień jednak zaczyna tak samo. Królowa budzi się o godz. 8, a właściwie jest budzona przez osobistego dudziarza, który wygrywa dla niej radosną melodię. Jeszcze w łóżku, w pojedynkę, bo osobne sypialnie z księciem Filipem mają od lat 50., wypija filiżankę kawy z mlekiem i cukrem.

W tym czasie pokojówka szykuje dla niej kąpiel i garderobę. Przy wannie nie może zabraknąć ulubionych kosmetyków marki Roger&Gallet. Po kąpieli krótka wizyta fryzjerki. Na makijaż nie poświęca nigdy więcej niż kilka minut.

O 9 Elżbieta II zasiada z mężem do śniadania. Ulubione danie? Jajecznica na bekonie i tost z marmoladą. Popite chińską herbatą z mlekiem, ale bez cukru. Wbrew pozorom, jeśli królowa nie ma zaplanowanych obowiązków poza Pałacem Buckingham, wcale nie próżnuje. Czyta listy, dotychczas otrzymała ich ponad 3 mln! Odpisuje, wypełnia kartki okolicznościowe, samych świątecznych wysłała już prawie 38 tys.

Jako pierwsza władczyni w 1976 roku napisała pierwszy mail, a od 2 lat udziela się na tweeterze. Czyta raporty z 620 organizacji charytatywnych, którym patronuje. Robi prasówkę. Interesują ją szczególnie wyniki wyścigów konnych.

Wieczory najbardziej lubi spędzać w domu. Z mężem, czasem odwiedza ją ktoś z rodziny. Oby tylko nie w niedzielę, bo wtedy, jak wielu Brytyjczyków, królowa zasiada przed telewizorem i ogląda swój ulubiony serial ,,Downton Abbey”. Kąpiel bierze przed kolacją. Przed snem wypija ulubiony koktajl – mieszankę ginu i likieru Dubonnet, i robi zapiski w dzienniku. Zasypia przed północą.

10 faktów o królowej...

1. Od 52 lat nosi jedne buty. Oczywiście nie tę samą parę, ale ten sam model. Wykonuje je dla niej zakład szewski Anello&Davide z Londynu.

2. Na ceremonii koronacji w Opactwie Westminster 2 czerwca 1953 roku miała usta pomalowane fioletową szminką, by dobrze wyglądały w czarno-białej telewizji. Transmisję obejrzało 27 mln widzów na całym świecie.

3. Wśród osobliwych prezentów, jakimi została obdarowana, znalazł się słoń i bóbr. W 2008 roku dostała dwa banany od Elizabeth Hyde, która chciała się odwdzięczyć za banany (powojenny rarytas), które dostała od królowej 65 lat wcześniej.

4. Podobnie jak jej ojciec Jerzy VI, ubóstwia psy Welsh corgi cardigan. Przez całe życie miała przeszło 30 pupili tej rasy. Obecnie dwa – Holly i Willow.

5. Do dziś często zasiada za kierownicą, a prowadzić ciężarówki nauczyła się w wieku 14 lat. Ale jest jedyną w królestwie osobą, która nie musi mieć prawa jazdy.

6. Ma 8 wnucząt. Mały książę William długo nie umiał nauczyć się słowa „babcia” i, ku rozbawieniu królowej, zwracał się do niej Gary.

8. Ma 139 oficjalnych portretów (pierwszy w 1933 r.) i 23 różne figury woskowe w muzeum Madame Tussaud. Ostatnią wykonano w 2012 roku.

7. Bardzo lubi piosenkę ABBY „Dancing Queen”. „Zawsze staram się tańczyć, kiedy ją słyszę, ponieważ jestem królową i lubię tańczyć” – zdradziła kiedyś.

9. W 1977 roku zaczęła nosić okulary korekcyjne. Raz, w latach 90., gdy miała odczytać przemówienie, zrobił to za nią mąż, rozbrajająco informując: „Królowa zapomniała okularów”.

10. Płynnie mówi po francusku i łacinie. Nie chodziła do szkoły. Miała guwernantkę Marion Crawford. Przyznała kiedyś, że nie odebrała dobrego wykształcenia, ale, na szczęście, języków uczyła się pilnie.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Różne mają zdanie na temat monarchii, ale bardzo szanują swoją królową. Nic więc dziwnego, że gdy przez kilka tygodni nie pojawiała się publicznie, Brytyjczycy byli bardzo zaniepokojeni. Martwiono... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.