Reklama
  • Czwartek, 2 marca (14:00)

    Elżbieta II. Wszystkie choroby królowej

Przez ponad trzy tygodnie nie pokazała się poddanym.

"Królowa nie umarła” – głosiły w ostatnich dniach nagłówki wszystkich brytyjskich gazet. Informację, jakoby Elżbieta II mogła już nie żyć, insynuował emitowany niedawno materiał w telewizji BBC. Powodem była przedłużająca się nieobecność monarchini w życiu publicznym.

Poddani nie widzieli jej przez ponad 3 tygodnie. To pierwszy taki incydent od blisko 30 lat. Reportaż stacji BBC zmusił Pałac Buckingham – główną siedzibę rodziny królewskiej – do komentarza.

Reklama

„Królowa jeszcze nie czuje się gotowa, by uczestniczyć w nabożeństwie, ponieważ nadal dochodzi do siebie po ciężkim przeziębieniu” – można było przeczytać w oficjalnym oświadczeniu. To jednak zupełnie nie uspokoiło jej poddanych.

Ząb mądrości, kolano, kręgosłup...

Elżbieta II uchodzi za okaz zdrowia. Mimo swoich 90 lat w szpitalu przebywała zaledwie cztery razy w życiu i nigdy nie były to poważne problemy zdrowotne. Zawsze była to ta sama klinika im. Króla Edwarda VII w Londynie. W 1982 roku powodem hospitalizacji był wymagający usunięcia ząb mądrości.

12 lat później królowa została przywieziona do szpitala z powodu skręcenia nadgarstka podczas jazdy konnej. W 2003 roku przeszła operację usunięcia z lewego kolana kawałka zniszczonej tkanki chrząstkowej, podczas tego samego pobytu usunięto z jej twarzy kilka drobnych łagodnych zmian skórnych w okolicach oczu.

Królowa zawsze wiodła bardzo zdrowy i aktywny tryb życia. Regularnie spożywane, zdrowe posiłki, przygotowywane wyłącznie z ekologicznych produktów pochodzących z królewskich farm i hodowli, pozwoliły jej uchronić się od wielu chorób. A dobrą kondycję zapewniła sobie, uprawiając sport na świeżym powietrzu. Oprócz jazdy konnej zawsze dużo spacerowała ze swoimi psami.

Poza tym królowa Elżbieta II jest zdania, że głowie państwa nie wypada skarżyć się na dolegliwości zdrowotne, ani tym bardziej związane z wiekiem. Więc choć od czasu do czasu cierpiała na bóle kręgosłupa, robiła wszystko, by te problemy nie przeszkodziły jej w wykonywaniu obowiązków.

Bardzo ubolewała nad tym, że w 2006 roku, gdy nadwerężyła plecy, przebywając na wakacjach w letniej rezydencji Balmoral w Szkocji, musiała odwołać zwiedzanie nowo otwartego stadionu piłkarskiego Arsenalu w północnym Londynie.

Także z powodu bólu pleców w październiku 2012 roku opuściła niedzielne nabożeństwo i musiała poprosić księcia Karola, by zastąpił ją na uroczystości nadawania tytułów szlacheckich z okazji 60-lecia jej panowania.

W marcu 2013 roku Elżbieta II poważnie zaniepokoiła swoich poddanych, kiedy w mediach pojawiły się informacje o tajemniczej chorobie, która zmusiła ją do odwołania wizyty w Walii. Gdy kilka dni później monarchini trafiła do szpitala, szeptano, czy to nie nowotwór.

Okazało się, że było to ostre zakażenie żołądka i jelit, a już 2 dni później Elżbieta II z uśmiechem na ustach pozdrawiała zebrane pod szpitalem media i w ich obecności dziękowała za opiekę dyrektorowi i personelowi szpitala.

Najdłużej panujący monarcha świata

Wirus, który zmorzył królową tuż przez ostatnią Wigilią, zasiał jednak największy jak dotąd niepokój o jej zdrowie w Wielkiej Brytanii. Wszak w jej wieku nawet zwykłe przeziębienie może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Dlatego Elżbieta II postanowiła jednak posłuchać zaleceń lekarzy i pozostać w domu tak długo, jak będzie to konieczne. Elżbieta II zasiadła na brytyjskim tronie w wieku 25 lat po śmierci swojego ojca Jerzego VI.

Jest monarchinią już ponad 64 lata, we wrześniu zeszłego roku wyprzedziła swoją prababkę Wiktorię, która rządziła 63 lata i 217 dni, a od śmierci króla Tajlandii Ramy IX 13 października 2016 roku jest najdłużej panującym monarchą na świecie. Ale Elżbieta II ma jeszcze do pobicia jeden rekord.

Jej rodzina ze strony matki zawsze szczyciła się długowiecznością. Matka monarchini, także Elżbieta, zwana Królową Matką, przeżyła 101 lat. Zmarła w 2002 roku. Ojciec Elżbiety Jerzy VI żył stosunkowo krótko. Zmarł w wieku 56 lat na raka płuc.

Przyczyniły się do tego problemy zdrowotne, jakich nabawił się w trakcie II wojny światowej, ale także fakt, że król był nałogowym palaczem. Papierosy doprowadziły też do śmierci młodszą siostrę królowej, Małgorzatę, która zmarła miesiąc przed swoją matką, w lutym 2002 roku w wieku 71 lat.

Mimo osłabienia poszła do kościoła

Nie wiadomo, jak poważny był ostatnio stan zdrowia brytyjskiej monarchini, ponieważ komunikaty Pałacu Buckingham zazwyczaj są bardzo lakoniczne.

Elżbieta II od świąt przebywa w wiejskiej rezydencji w pobliżu wioski Sandringham w hrabstwie Norfolk, skąd wróci do Londynu dopiero na coroczne obchody rocznicy objęcia tronu w lutym.

W ostatnią niedzielę dała jednak poddanym powód do radości, gdyż mimo osłabienia pokazała się publicznie, biorąc udział w nabożeństwie w kościele w pobliżu swojej posiadłości.

MH

Życie na gorąco

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.