Reklama
  • Czwartek, 11 lutego 2016 (13:05)

    Edward VIII i Wallis Simpson. Decyduj: królestwo albo ta kobieta!

Książę gustował w mężatkach, starszych od siebie. Ale Amerykanka, która wpadła mu w oko, nie była nawet zbyt urodziwa. Była wysoka, chuda, o kanciastej twarzy, miała mały biust i nie należała do kobiet, które podobają się mężczyznom.

Reklama

On był synem króla Jerzego V, księciem Walii i hrabią Chester, przyszłym władcą brytyjskiego imperium. W młodości, po trzech latach nauki w oksfordzkim Magdalene College, wystawiono mu taką opinię: „Nigdy nie będzie miał skłonności do książek”.

Interesował się natomiast... modą

Sam dbał o zdrowe odżywianie: jadł niewiele, tak, że nawet przy piciu alkoholu unikał zakąsek. Z powodu obsesyjnej obawy przed tyciem...

Edward Albert Chrystian Jerzy Andrzej Patryk Dawid Windsor i Bessie Wallis Simpson spotkali się na jednym z przyjęć w listopadzie 1930 roku. On przybył na nie w towarzystwie swojej narzeczonej, Amerykanki Thelmy Vanderbildt, Wallis zaś z mężem Ernestem Simpsonem.

Edward próbował zabawiać Wallis, pytając ją o zalety centralnego ogrzewania (ten amerykański wynalazek był w owym czasie ekscytującą nowinką techniczną). Ale kobieta zbyła go drwiną. – Rozczarował mnie pan. – Dlaczego? – Ponieważ każdemu Amerykaninowi zadajecie to samo pytanie.

Spodziewałam się czegoś oryginalniejszego po księciu Walii. Tą odpowiedzią Wallis zwróciła na siebie jego uwagę. Jej bezczelność, niezależność i brak szacunku należnego księciu, ujęły go i zaciekawiły.

Edward już wcześnie j romansował z mężatkami. Thelma, towarzysząca mu na pierwszym spotkaniu z Wallis Simpson, doskonale o tym wiedziała. Ale nie sądziła, że aż tak bardzo wpadnie mu w oko ta tak mało urodziwa Amerykanka. A oni w ciągu kilkunastu następnych miesięcy spotykali się na innych przyjęciach.

Simpson za każdym razem była w towarzystwie męża, on wciąż z Thelmą

Kiedy ta zorientowała się, że jej narzeczony ma romans, było już za późno... Królowi Jerzemu nie przypadały do gustu romanse najstarszego syna, który jego zdaniem powinien się ustatkować. Podobno nawet się modlił, by ten nigdy nie ożenił się i nie miał dzieci. Wtedy sukcesorem mógłby zostać młodszy syn Albert...

Miłosnym związkiem Edwarda zainteresowała się... tajna policja. Miała ocenić, jak poważna jest sprawa. W jednym z raportów odnotowano, że Amerykanka ma księcia pod pantoflem...

20 stycznia 1936 zmarł król Jerzy V i książę Walii wstąpił na tron pod imieniem Edwarda VIII. Pojawiły się plotki, że zamierza poślubić panią Simpson, która złożyła pozew rozwodowy w sądzie.

Edward VIII potrzebował na to zgody premiera Williama Baldwina i kościoła anglikańskiego. Odmówiono mu jej „z powodów moralnych”.

W tej sytuacji Edward VIII postanowił złożyć koronę

Wybrał miłość do kobiety. 11 grudnia 1936 r. podpisał dokument o abdykacji. Dzień później wygłosił na falach BBC przemówienie do narodu: „Uwierzcie mi, gdy mówię do was, że uznałem za niemożliwe dźwiganie wielkiego ciężaru odpowiedzialności bez pomocy i wsparcia kobiety, którą kocham...” – tłumaczył swoją decyzję.

Książę Windsoru poślubił Wallis 3 czerwca 1937 r. w Chateau de Candé we Francji. Żaden z członków rodziny królewskiej nie przybył na ich ślub. Co więcej, były monarcha otrzymał od swojego następcy zakaz pokazywania się na królewskim dworze i w ogóle na Wyspach Brytyjskich.

Edward i Wallis przeżyli razem kilkadziesiąt lat. Nie mieli dzieci. Prawdopodobnie oboje byli bezpłodni. Przez lata nie pozwalano im przyjechać do Wielkiej Brytanii, Edward nie został zaproszony na koronację swej bratanicy Elżbiety II w 1953 r. Królowa spotkała się ze stryjem raz, niedługo przed jego śmiercią, ale o jego żonie zawsze mówiła „ta kobieta”.

Książęca para zajmowała się hodowlą psów i podróżami po świecie. Edward dużo palił i pił. Zmarł w maju 1972 roku w ramionach żony. Jego ostatnim słowem było podobno „kochanie”. Wallis zmarła w 1986 r. Pochowano ich obok siebie we Frogmore blisko Windsoru.

Bella Relaks

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.