Reklama
  • Środa, 1 marca (08:00)

    Albert II. Książę Monako. Książę, sportowiec, uwodziciel

Romansował ze znanymi aktorkami, ale dzieci ma między innymi z kelnerką i stewardessą...

Reklama

Jego narodziny w 1958 roku oznajmił wystrzał 101 pocisków armatnich i bicie dzwonów. Poddani księcia Monako dowiedzieli się, że syn księcia Rainiera III i amerykańskiej aktorki Grace Kelly będzie nazywał się Albert Aleksander Ludwik Piotr.

W swoim barwnym życiu używał tego pierwszego imienia... Od początku był przygotowywany do objęcia książęcego tronu. W Stanach Zjednoczonych ukończył studia z zakresu nauk politycznych, a w czasie służby w marynarce francuskiej dosłużył się stopnia porucznika.

Przez długi czas pozostawał kawalerem, nawet gdy w 2005 roku jako nowy książę zastąpił zmarłego ojca. Co nie znaczy, że nie interesowały go kobiety. Jego zamiłowanie do pięknych, znanych pań było powszechnie znane i opisywane w mediach. Łączono go m.in. ze znanymi aktorkami: Brooke Shields i Katherine Oxenberg czy modelkami: Claudią Schiffer i Naomi Campbell... Jak się okazało, Albert II gustował także w anonimowych pięknościach.

Niedługo przed objęciem tronu pewna była stewardessa z Togo oznajmiła, że jej syn Aleksander jest synem Alberta. Książę nie chciał tego uznać. Aby tego dowieść, w Szwajcarii wykonano badania DNA, które potwierdziły ojcostwo księcia. Ten nie miał wyjścia i uznał dziecko. Zapewnił synowi środki finansowe oraz dom we Francji...

Oprócz kobiet księcia pasjonował też sport. Od najmłodszych lat uprawiał m.in. pływanie, tenis, judo, narciarstwo i szermierkę. A jako bobsleista pięciokrotnie brał udział w zimowych igrzyskach olimpijskich.

Książę jest też szefem kilku związków sportowych w swoim kraju, a także przewodniczącym Komitetu Olimpijskiego Monako... To zamiłowanie do sportu pośrednio przyczyniło się do tego, że po latach romansowania Albert II ustatkował się i przestał być obiektem plotek.

Podczas turnieju pływackiego w Monako w 2000 roku poznał pływaczkę rodem z RPA. Charlene Wittstock, młodsza od niego o 20 lat, była nie tylko piękna, ale i utalentowana. Wystąpiła nawet na igrzyskach olimpijskich.

Znajomość sportsmenki i księcia rozwijała się przez lata. Po raz pierwszy oficjalnie pokazali się razem dopiero w czasie igrzysk olimpijskich w Turynie w 2006 roku. Niestety, w tym samym roku wybuchła kolejna afera z nieślubnym dzieckiem księcia...

Tym razem ojcostwo córki przypisała mu kalifornijska kelnerka Tamara Rotolo. Miała romans z Albertem w czasie turnieju tenisowego w Monako w 1991 roku. Ten przez lata nie chciał się do tego przyznać. Znów były badania genetyczne i znów w końcu książę uznał, że Jazmin Grace to jednak jego dziecko.

Ale zanim to się stało, w księstwie zmieniono konstytucję. Urzędnicy zaniepokoili się, że owoców miłosnych uniesień księcia może być więcej. A to mogłoby skomplikować sprawy ewentualnej sukcesji po nim.

Zmieniono więc stosowne przepisy i ustalono, że tylko potomkowie pochodzący z prawego łoża mogą dziedziczyć tron. A to wykluczyło Jazmin, podobnie jak nieślubnego syna Aleksandra. Kiedy sprawa ucichła, w 2010 roku książę zaręczył się z Charlene, a rok później w Monako odbył się ich ślub. Po uroczystości specjalnie dla młodej pary zagrał słynny francuski muzyk Jean-Michel Jarre.

Zaślubiny księcia okrzyknięto największym wydarzeniem w księstwie od ponad pół wieku, gdy pobrali się jego rodzice. Dwa lata później przyszły na świat bliźniaki, pierwsze dzieci księcia z prawego łoża. Gabriela i Jakub w grudniu obchodzili swoje drugie urodziny.

Książęca para uchodzi za zgodne i szczęśliwe małżeństwo. Oboje działają społecznie, udzielają się w międzynarodowym ruchu olimpijskim. A o kolejnych romansach księcia już nie słychać. Albert utrzymuje też kontakt ze swoimi nieślubnymi dziećmi.

Zwłaszcza z córką Jazmin, która przyznaje, że czuje niezwykle silną i bliską więź ze zmarłą babcią Grace Kelly, matką księcia Podobnie jak ona uwielbia film. Dostała już nawet pewne aktorskie propozycje...

Relaks

Zobacz również

  • Park Douga Jenningsa w nadmorskiej metropolii Gold Coast w australijskim stanie Queensland. Odbyły się tam zawody w polo Pacific Fair Magic Millions Polo. Aura dopisała, słońce przygrzewało, w tle... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.